INDEKS:

 
 

POKAZ TAI CHI W DOJO "GLOBUS" - MARZEC 2008

 
 

ŻYCZENIA NOWOROCZNE - ROK SZCZURA

 
 

INSIDE KUNG FU MAN OF THE YEAR 2007: DR. YANG, JWING-MING

 
 

SEMINARIUM YMAA KRAKÓW - POPROWADZIŁ DR YANG JWING-MING

 
 

MIĘDZYNARODOWE TARGI LUBELSKIE - I TARGI SPORTÓW I AKTYWNEGO WYPOCZYNKU "ZIEMIA-WODA-POWIETRZE 2007"

 
 

SPEKTAKL „MANDALA” - IN SOURCE, SINGAPUR
- TAI CHI JAKO INSPIRACJA W SZTUCE TEATRALNEJ

 
 

TRENINGI W OGRODZIE SASKIM

 
 

V FESTIWAL SZTUK WALKI LUBLIN 2007
- WARSZTATY I SEMINARIUM Z BARTKIEM GRADEM

 
 

WAKACYJNY KURS - TECHNIKI SZYBKIEGO RELAKSU

 
 

OGÓLNOPOLSKI OBÓZ YMAA – BRENNA LATO 2007

 
 

KRONIKA WYDARZEŃ - ROK SZKOLNY 2006/2007

 
 

CESARZOWA

 
 

POKAZ W MUSZLI KONCERTOWEJ

 
 

SPOTKANIE - PODSTAWY TEORETYCZNE TAI CHI

 
 

BYLIŚMY W DZIENNIKU

 


 
 

POKAZ TAI CHI W DOJO "GLOBUS" - MARZEC 2008

 
  To było - 11 marca 2008 - m.syk  
 
W ramach prezentacji pokazaliśmy tradycyjną długą formę Tai Chi Chuan Styl Yang (112 pozycji), nauczaną w naszej szkole, oraz pojedyncze i podwójne pchające dłonie, układ Peng-Lu-Ji-An, Symbol Tai Chi, centrowanie oraz możliwość złamania strzały opartej na wysokości tchawicy, jako przykład zespolenia umysłu, ciała i energii do zastosowań w sztukach walki.
Pokaz był także okazją do posłuchania oryginalnej chińskiej muzyki i obejrzenia filmu z podsumowania zeszłego roku.
Dziękuję wszystkim, którzy przyszli obejrzeć nasz pokaz i oczywiście wszystkim, którzy wzięli udział w pokazie.
INDEKS
  

ŻYCZENIA NOWOROCZNE - ROK SZCZURA

 
  To było - 7 lutego 2008 - m.syk  
 
Rok Szczura rozpoczął się 7 lutego 2008 i będzie trwał do 25 stycznia 2009. Mówimy oczywiście o kalendarzu chińskim. Według astrologii chińskiej będzie to rok wytężonej pracy, dużej aktywności i odnowy. W tym roku powinno się udać zrealizować plany związane z podjęciem nowej pracy, założeniem własnego biznesu, a w Tai Chi podjęciem trudów rozpoczęcia nauki, bądź zdania egzaminu. Na sukces możemy głównie liczyć w tematach wymagających odważnych decyzji, dotyczy to szczególnie spraw finansowych. Rok szczura często nazywany jest rokiem zysków, ale uważajmy aby nie kierować się tylko własnym sukcesem, bo możemy nie zauważyć w tym roku potrzeb innych. Jest to główne zagrożenie tego roku - możemy popaść w egoizm i tarapaty w tematach uczuciowych.

I jeszcze jedno - nie ma jak podwójny Sylwester w ciągu jednego roku!
Pozdrawiam Wszystkich Sympatyków Tai Chi - Marek Sykała (m.syk).
INDEKS
  

INSIDE KUNG FU MAN OF THE YEAR 2007: DR. YANG, JWING-MING

 
  To było - 1 grudnia 2007 - m.syk  
 
Magazyn Inside Kung Fu, zajmujący się w szerokim aspekcie sztukami walki, przyznał tytuł człowieka roku naszemu mistrzowi: Yang Jwing-Ming.

Strona z informacją: http://www.ymaa-retreatcenter.org
INDEKS
  

SEMINARIUM YMAA KRAKÓW
- POPROWADZIŁ DR YANG JWING-MING

 
  To było - od 15 do 18 października 2007 - m.syk  
 
Ostatnie seminarium z mistrzem Yangiem, które odbyło się w Krakowie, było o tyle nietypowe, że ostatnie przed dłuższą przerwą. Prawdopodobnie przez najbliższe trzy lata nie zobaczymy mistrza w Polsce, ponieważ w najbliższym czasie mistrz zamierza zająć się budową głównej siedziby YMAA (Kalifornia - USA) i dlatego zrezygnował z podróży. Przez ten czas mamy spotykać się na seminariach w Krakowie i ugruntować sporą dawkę materiału jaką przedstawił mistrz Yang na ostatnich spotkaniach. Z Taijiquan seminarium krakowskie obejmowało pchające dłonie - na stronę Yang oraz Yin oraz dalej rozwijaliśmy Qigong Kuli - statycznie, w chodzeniu oraz z przejściem do Jingu. Ponadto seminarium obejmowało techniki kija oraz Qigong Białego Żurawia - twardy i miękki. Oba tematy mogą być doskonałym uzupełnieniem treningu Taiji. Dostaliśmy tak dużą dawkę materiału, że należy od razu zabrać się do pracy aby dobrze opanować materiał do następnej wizyty mistrza Yang Jwing Minga w Polsce. Podczas seminarium odbywały się także egzaminy. Z Taijiquan wyjątkowa okazja, ponieważ zdawały osoby od I do V stopnia - było na co popatrzeć. Dodatkowo seminarium to czas spotkań z przyjaciółmi z innych ośrodków, wymiany doświadczeń i wspólnych treningów - Pozdrawiam Wszystkich.
INDEKS
  

MIĘDZYNARODOWE TARGI LUBELSKIE
I TARGI SPORTÓW I AKTYWNEGO WYPOCZYNKU
"ZIEMIA-WODA-POWIETRZE 2007"

 
  To było - 7 października 2007 - m.syk  
 
Wspólny trening Chi Kung oraz prezentacja Formy Taijiquan wykonane podczas targów były dużym wyzwaniem dla całej grupy. Jak się okazało na miejscu, równoległe targi paramilitarne zdominowały aktywny wypoczynek (samo życie). Zwykle w trakcie pokazów Tai Chi zapada cisza i wykonawcy i widzowie koncentrują się na płynnym ruchu. Tym razem było jednak zupełnie inaczej. Chińska muzyka rywalizowała z ostrą muzyką z poszczególnych stanowisk targowych. Wśród osób oglądających pojawiały się zmilitaryzowane oddziały z bronią prawie gotową do strzału. Innym razem ze zdziwieniem zatrzymywały się osoby trenujące zdecydowanie bardziej kontaktowe sztuki walki. Dookoła rozlegały się odgłosy strzelaniny i czuło się atmosferę poligonu.
Wszyscy uczestnicy naszego treningu wytrzymali ten stres, co dowodzi ich wysokiego poziomu ducha bojowego i natury wojownika :-).Program targów i imprez towarzyszących: http://www.targi.lublin.pl
INDEKS
  

SPEKTAKL „MANDALA” - IN SOURCE, SINGAPUR
- TAI CHI JAKO INSPIRACJA W SZTUCE TEATRALNEJ

 
  To było - 4 października 2007 - m.syk  
 
Wywiad z Low Yuen Wei - Pani dyrektor artystyczny oraz aktorka In Source Theatre. Spektakl „Mandala” został pokazany w ramach MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KONFRONTACJE TEATRALNE w Lublinie.
Low Yuen Wei – Yuen
Marek Sykała – m.syk

m.syk - Czy mandala tworzona podczas spektaklu ma jakieś przesłanie, tak jak ma to miejsce przy tworzeniu mandali o charakterze religijnym?
Yuen - Symbol, który powstaje w trakcie spektaklu nie ma głębszego znaczenia. Ważny jest sam akt tworzenia. Rysowanie jest terapią dla głównej postaci, daje jej uspokojenie. To działanie terapeutyczne przenosi się na osoby biorące udział w spektaklu. Psychoanalityk Carl G. Jung używał codziennego rysowania mandali jako swoistej terapii. Okazuje się, że rysunek w zależności od dnia zmieniał się i pokazywał stan wewnętrzny w momencie tworzenia. Tak więc samo rysowanie jest procesem poznawania siebie. Podobny czysty cel przyświeca głównej postaci ze spektaklu.
m.syk - Czy zawsze na spektaklu rysowana jest ta sama Mandala, czy różne?
Yuen - Schemat symbolu pozostaje taki sam, ale nigdy finalnie nie jest ten sam. Zawsze stan psychiczny głównej postaci, na który także wpływ ma widownia, oraz akcja na scenie powoduje, że rysunek jest indywidualny dla każdego przedstawienia. Stworzenie mandali przez mnichów buddyjskich wymaga zwykle wiele czasu i wysiłku i zaraz po ukończeniu całe dzieło jest niszczone dla zobrazowania niestałości i przemijania, tak też jest w naszym spektaklu.
m.syk - Jak należy interpretować nazwę grupy „In Source Theatre” i motto twórcze “INnovative with our SOURCEs”?
Yuen - Bierzemy natchnienie ze źródeł kultury, pochodzenia, miejsca gdzie żyjemy, ale także obserwujemy współczesność i nowoczesność, która nas otacza. Poprzez patrzenie w przeszłość idziemy w przyszłość.
m.syk - Singapur jest miejscem wielokulturowym. Największe grupy etniczne to: chińska, malajska, hinduska. Czy czerpią Panie z całego bogactwa kulturowego z jakim mają kontakt, czy kultywują tradycje jednej grupy etnicznej?
Yuen - Przede wszystkim czujemy się obywatelkami Singapuru, a więc czerpiemy z wszystkiego co tworzy nasz kraj. Naszym pierwszym językiem jest angielski, a dopiero drugim - chiński. Nie czujemy się Chinkami, ale przyznajemy, że nasze korzenie wywodzą się z rasy chińskiej.
m.syk – Na stronie internetowej teatru znalazłem, że bazą dla twórczości jest Silat, Tai Chi i Yoga. Silat i Tai Chi wywodzą się ze sztuk walki. Czy rzeczywiście trenuje Pani sztuki walki, czy jedynie szuka inspiracji do pracy ciała, typowej dla każdego z tych stylów?
Yuen - Najdłużej trenuję Tai Chi, około dziesięciu lat. Początkowo faktycznie mój trening nawiązywał do sztuk walki. Natomiast teraz koncentruję się jedynie nad pracą ciała i efektami ekspresji jakie każdy z tych stylów niesie ze sobą.
m.syk - Silat, Tai Chi i Yoga to dosyć przeciwstawne sposoby poruszania się. Czy układając spektakl z góry wie Pani jakich użyje środków dla przekazania określonych efektów?
Yuen - W zasadzie tak. Najkrócej mogę określić to w następujący sposób:
Silat i Tai Chi służą do wyrażania ruchu, przy czym Silat to ekspresja, agresja, błysk, natomiast Tai Chi płynie jak rzeka, rozlewa się jak fala, jest bardzo elastyczne i miękkie. Yoga z kolei służy do wyrażenia zatrzymania, korzystamy z niej przy elementach statycznych.
m.syk - A działania zdrowotne związane z poszczególnymi formami ruchu?
Yuen - Brak mi doświadczenia w takich zastosowaniach, ale działanie terapeutyczne kojarzy mi się z Tai Chi, a szczególnie z Chi Kung, gdzie oprócz ruchu koncentrujemy się na oddechu oraz rozluźnieniu i staramy się zespolić te wszystkie elementy.
m.syk - Czy kontynuuje Pani tradycje rodzinne jeśli chodzi o któryś ze stylów?
Yuen - Niestety nie. Moja praca z ciałem rozpoczęła się po trafieniu do teatru. Moje początki pracy w teatrze związane były z nauką Tai Chi. Przez pierwsze dwa, może trzy lata nie mogłam zrozumieć pełnego znaczenia Tai Chi i ćwiczyłam bez przekonania i bez satysfakcji. Były to tylko suche ruchy. Dopiero później jak poczułam połączenie ruchu z przepływem energii zrozumiałam jak ogromne możliwości niesie ze sobą Tai Chi.
m.syk - W ramach pracy teatralnej prowadzone są także u Państwa zajęcia dla dzieci. Czy tam również ma zastosowanie Tai Chi, czy tak jak w Europie przyjęte jest, że Tai Chi przeznaczone jest dla osób dorosłych?
Yuen - Do zajęć z dziećmi wykorzystujemy wszystkie formy ruchu, od bardzo ekspresyjnych przez taniec nowoczesny do elementów Tai Chi. Tai Chi jest dla wszystkich od młodych do dorosłych oczywiście w odpowiedniej proporcji.
m.syk – Jak Pani odbiera pobyt w Lublinie?
Yuen - Jestem w Lublinie już trzeci raz. W czasie konfrontacji jest bardzo mało wolnego czasu dla siebie, bardzo dużo się dzieje. Żałuję tylko, że została zmieniona sala dla naszego spektaklu, bo pierwsze założenie było takie, że widzowie będą obserwowali tworzenie mandali z góry, a więc z zupełnie innej perspektywy niż to było możliwe w tej sali.
Yuen - Jak Pan odebrał spektakl?
m.syk - Oczywiście patrzyłem na grę aktorów poprzez Tai Chi i szukałem poszczególnych pozycji z formy, wykorzystanych w spektaklu. Ruchy Tai Chi widoczne były szczególnie w przypadku postaci rysującej mandalę, która posługując się trzymetrowym kijem bambusowym, z zaczepionym na końcu naczyniem wykonuje rysunek rozsypując ryż. Ta praca wymagała bardzo dużych umiejętności w zrównoważeniu pracy ciała. Samo przesłanie sztuki – graficzny zapis naszego życia od narodzenia przez wiek dojrzały do starości prowokuje natomiast do refleksji w jakim momencie tworzenia „naszej własnej mandali” jesteśmy w tej chwili i jak ta chwila wpłynie na całościowy wygląd „rysunku”, czy go nie zakłóci, czy nie wprowadzi fałszywej linii. W zgiełku spraw codziennych często zapominamy o tym.

Końcowy obraz mandali powstałej podczas spektaklu (po zniszczeniu).Oryginalna strona teatru:
http://www.insourcetheatre.com/
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KONFRONTACJE TEATRALNE - program:
http://www.konfrontacje.pl/2007/program.html
Informacje o spektaklu "Mandala":
http://www.konfrontacje.pl/2007/opisy/mandala.html
INDEKS
  

TRENINGI W OGRODZIE SASKIM

 
  To było - od 6 maja do 23 września 2007 - m.syk  
 
Zakończyliśmy treningi plenerowe w Ogrodzie Saskim, które trwały od maja do września. Większość zajęć odbyła się w muszli koncertowej, ale kilka razy ćwiczyliśmy na jednej z bocznych alejek parku. Można przyjąć, że przez cały sezon pogoda sprzyjała nam i ani razu nie odwołaliśmy zajęć z powodu złej aury.
Zajęcia plenerowe poświęcone były głównie formie Tai Chi - 24 Postawy, ale jeśli w treningu uczestniczyły osoby znające formę tradycyjną, to zwykle na zakończenie przypominaliśmy sobie znany fragment formy. Dodatkowo w parku można było zapoznać się z podstawowym zestawem Chi Kung, wykonywanym przez wszystkich bez względu na poziom zaawansowania w Tai Chi.
Treningi miały charakter otwarty - ogólnodostępne i bezpłatne. Przyłączały się do nas osoby w różnym wieku - od bardzo, bardzo młodych do starszych, a czasami prawie całe rodziny. Kilka osób wytrwale trenowało przez cały sezon i nauczyło się całej formy, ale najlepiej wychodziła "forma z lektorem" czyli z podpowiedziami kolejnych ruchów.
W przyszłym roku będzie czas na doszlifowanie formy, ponieważ mamy już zaproszenie ze strony Centrum Kultury na przyszły sezon i ja także wszystkich zapraszam na zajęcia w parku w przyszłym roku, a aktualnie do Hali "GLOBUS", gdzie obecnie trenujemy.
INDEKS
  

V FESTIWAL SZTUK WALKI LUBLIN 2007
- WARSZTATY I SEMINARIUM Z BARTKIEM GRADEM

 
  To było - 1 i 2 września 2007 - m.syk  
 
V Festiwal Sztuk Walki wypadł w tym roku 1 i 2 września i był przeglądem istniejących w Lublinie szkół walki, z możliwością spróbowania treningu w każdym stylu jak i obejrzenia na pokazie najbardziej charakterystycznych elementów danej szkoły. W ramach festiwalu miały być zaprezentowane: aikido, boks, jiujitsu brazylijskie, karate kyokushin, karate tradycyjne, kendo, sumo, taekwondo, tai chi, zapasy.
Sobotnie zajęcia seminaryjne z Tai Chi Chuan poprowadził, zaproszony przez nas, Bartek Grad (IV stopień Taiji wg YMAA). Na porannym treningu próbowaliśmy pokazać czym jest Taijiquan jako sposób poruszania się i jako sztuka walki. Kolejny trening poświęcony był zgłębianiu zasad pracy ciałem, tj. analizie kolejnych faz ruchu - pracy nóg, pracy klatki piersiowej, następnie ruch ramion i prowadzenie ruchu z centrum. Przeszliśmy wszystkie elementy - od pozycji statycznych, przez chodzenie do pracy całego ciała w zastosowaniach bojowych. Każdy z uczestników - zarówno rozpoczynający przygodę z Tai Chi, jak i przygotowujący się na I i II stopień - znalazł dla siebie jeden, a czasem kilka elementów do poprawienia. Na ostatnim treningu zgłębialiśmy skuteczność Chin Na jako technik możliwych do stosowania w samoobronie. Trening ten miał także uświadomić ćwiczącym, że te techniki mogą być bardzo skuteczne i bardzo bolesne dla drugiej strony, przy minimalnym użyciu siły z naszej strony.
W niedzielę spotkaliśmy się w Ogrodzie Saskim w Muszli Koncertowej i poranny trening był przypomnieniem elementów z formy Stylu Yang oraz przygotowaniem do pokazu. Nasz pokaz obejmował elementy tradycyjnej Formy oraz Qigong Tai Chi Chuan Styl Yang oraz trening w parach czyli pojedyncze i podwójne pchające dłonie, nacisk i neutralizacja, Peng-Lu-Ji-An oraz symbol Tai Chi. Jako elementy technik zaawansowanych zaprezentowaliśmy średnie tempo, formę z Jingiem, formę z mieczem oraz aplikacje do kilku postaw. Zupełnie nowym, pokazanym po raz pierwszy, elementem był Qigong Kuli, który wzbudził bardzo duże zainteresowanie.
W pokazie udział wzięli: Bartek i Marek - YMAA Kraków, Wiesiek - YMAA Warszawa, Anna, Dorota, Elżbieta, Małgorzata i Marek - YMAA Lublin.
Wszystkich serdecznie zapraszam na kolejne seminarium, które poprowadzi Bartek Grad, prawdopodobnie już w listopadzie..
INDEKS
  

WAKACYJNY KURS - TECHNIKI SZYBKIEGO RELAKSU

 
  To było - od 18 lipca do 29 sierpnia 2007 - m.syk  
 
W czasie wakacji, kiedy zawieszamy regularne treningi Tai Chi Chuan, odbył się kurs technik szybkiego relaksu. Celem kursu było przyswojenie technik pozwalających w szybki sposób zrelaksować się, zarówno w warunkach dla nas sprzyjających jak i niekorzystnych.
Cykl obejmował sześć tematycznych spotkań:
1 - techniki relaksu natychmiastowego;
2 - relaks w pozycji obciążonej;
3 - panowanie nad czuciem temperatury;
4 - panowanie nad odczuwaniem bólu;
5 - obrona przed hałasem;
6 - połączenie wszystkich technik;
Warunki życia w cywilizacji wymagają umiejętności skutecznego relaksowania się i usuwania nagromadzonego stresu, tym bardziej, że zatraciliśmy naturalne odruchy wypracowane w tym celu. Być może powinniśmy teraz uczyć się także odpoczywać :-)
INDEKS
  

OGÓLNOPOLSKI OBÓZ YMAA – BRENNA LATO 2007

 
  To było - od 6 do 15 lipca 2007 - m.syk  
 
Obóz organizowany przez YMAA Kraków zawsze utwierdza mnie, że Taijiquan jest sztuką walki, a nie tylko „mizianiem się”. Co na to wpływa? Mocne, konkretne rozgrzewki i przegląd całego materiału, odpowiednio do poziomu na jakim trenujemy, z naciskiem na bojowe aspekty Taijiquan.
W tym roku w kość dali nam: Robert Wąs (IV Taijiquan, X Shaolin), Bartek Grad (IV Taijiquan, VII Shaolin), Zbyszek Panasiewicz (III Taijiquan, VII Shaolin), Pedro Rodrigues (V Taijiquan, X Shaolin). Pedro przyjechał z Portugalii i tym razem głównie zajmował się treningiem San Da oraz Shaolin Kung Fu.
W ramach treningu Taiji mogliśmy doskonalić naszą tradycyjną 112 ruchową formy stylu Yang, w wolnym oraz średnim tempie. Dalej - podstawowe i zaawansowane pchające dłonie, Taiji Qin Na, a także zastosowania bojowe Taijiquan. Mogliśmy także poprawić centrowanie, w tym na klockach drewnianych, zakorzenienie oraz trening Jin. Dodatkowo dla praktyków Taijiquan, stworzono możliwość treningu z kijem - zajęcia przyjęto bardzo entuzjastycznie. Jeśli komuś mało było sześć godzin treningów dziennie (a byli tacy), to można było dodatkowo korzystać z sali gimnastycznej, np. przed śniadaniem czyli od godz. 7.00 lub w innej dowolnej porze między lub po treningach.
Brenna leży w paśmie Beskidu Śląskiego (366 m n.p.m.) i wykorzystując dwa wolne od treningu popołudnia zrobiliśmy dwie górskie wycieczki (grupa z Lublina): na Klimczok (1117 m n.p.m.), powrót przez Błatnią (917 m n.p.m.) oraz Wielką Czantorię (995 m n.p.m.) gdzie wspólnym wysiłkiem grupy wchodzącej i wjeżdżającej, pomimo niesprzyjającej pogody, udało nam się wetknąć flagę Lublina w kępkę mchu na szczycie.
Pozostałe atrakcje: ognisko, przy którym po raz pierwszy dla mnie, nie dymiło się :-), naturalne metody leczenia przeziębienia, nie do końca skuteczne, ale dające dużo radości :-))), a to równie dobrze wpływa na zdrowie (podchwycone nawet przez grupę Hiszpanów, przyzwyczajonych do ciepłego klimatu) i wiele, wiele innych przyjemności, miłych spotkań, treningów z osobami z innych ośrodków, tak że już czekamy na kolejny obóz.
INDEKS
  

KRONIKA WYDARZEŃ - ROK SZKOLNY 2006/2007

 
  To było - 3 lipca 2007 - m.syk  
 
Spotkanie poświęcone przeglądowi wydarzeń z roku szkolnego 2006/2007, odbyło się 3 lipca. Pogoda dopisała i siedzieliśmy na patio Naleśnikarni "Zadora". Na ścianie starej kamieniczki oglądaliśmy filmy i zdjęcia wyświetlane przez projektor oraz materiały prasowe, poświęcone naszej szkole. Co wspominaliśmy?
1. Międzynarodowy Obóz letni YMAA - Brenna, z udziałem Mistrza Yang Jwing-Minga, 2006-08-04<>14.
2. Pokaz w ramach Festiwalu Sztuk Walki - Lublin, 2006-09-02<>03.
3. Seminarium YMAA Polska - Wrocław, z udziałem Mistrza Yang Jwing-Minga, 2006-10-16<>19.
4. Pokaz z okazji II Pucharu Europy w Karate Tradycyjnym EVENTUS 2006 w Lublinie, 2006-12-02.
5. Pokaz w Centrum Kultury w ramach cyklu Dookoła Świata - "Na wschód od Edenu" - Chiny, 2007-02-14.
6. Artykuł w czasopiśmie "Uroda Życia" nr 28, XII/2006-I/2007.
7. Obóz zimowy YMAA Polska - Brenna, 2007-02-23<>03-04.
8. Artykuł w dodatku MAGAZYN w "Dzienniku Wschodnim", 2007-04-13.
9. Pokaz w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Tai Chi, 2007-04-28.
10. Pracę poświęconą Qigong - Osiem Kawałków Brokatu.
11. Relację w TVP3 - Panorama Lubelska, 2007-07-01.
Wieczór był ciepły, szampan schłodzony, a czas mile spędzony.
INDEKS
  

CESARZOWA

 
  To było - 16 maja 2007 - m.syk  
 
Film „CESARZOWA” stanie się dla mnie inspiracją do kolejnych poszukiwań informacji o Starożytnych Chinach,
a mianowicie:
1 – technika miecza na szlifierkę – podczas spotkania Cesarza z synem w oberży dochodzi do pojedynku i tam starcie dwóch mieczy bądź miecza ze zbroją, wywołuje snop iskier taki, jak co najmniej przy przejechaniu szlifierką po jakimś żelastwie (?!)
2 – urządzenia zjazdowe - używane przez siły specjalne Cesarza podczas pościgu w wąwozie, są wręcz imponujące, szczególnie dla człowieka, który był kilka razy na ściance, a i wyjazdy w góry nie są mu obce; może warto odkupić licencję na produkcję (?!)
3 – stroje kobiece - noszone w 928 r. n. e. (zresztą bardzo piękne, na pięknych dworkach); wydawało mi się dotychczas, że tak głębokie dekolty to czasy Ludwika XVI w Europie, ale może taka moda przyszła właśnie z Chin (?!)
Na poważnie film gorąco polecam, wydaje mi się, że oddaje klimat Chin z czasów o 1000 lat wstecz. Intryga i okrucieństwo w walce o tron, były rzeczą codzienną i przedstawione tutaj są całkiem prawdopodobne, a te kilka drobiazgów wymienionych wyżej to tylko specyficzna chińska pikantna przyprawa do słodkiego dania.
INDEKS
  

POKAZ W MUSZLI KONCERTOWEJ
W OGRODZIE SASKIM

 
  To było - 28 kwietnia 2007 - m.syk  
 
Z okazji Światowego Dnia Tai Chi, w sobotę 28 kwietnia przygotowaliśmy pokaz w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim. W pokazie wzięły udział osoby trenujące w grupie zaawansowanej: Ania, Ela, Gośka, Dorota (kolejność wg stażu :-)) oraz ja – na przedzie ekipy. Niestety nie dopisały osoby , które niedawno rozpoczęły treningi i nie wystąpiliśmy w bardzo licznej grupie. Pokaz nasz rozpoczyna także zajęcia w Ogrodzie Saskim w kolejne niedziele - szczegóły w [zajęcia Lublin]. Myślę, że wypadliśmy bardzo dobrze, o czym mogą świadczyć poniższe spontaniczne wypowiedzi oglądających:
„… wydawało się, że jesteście zanurzeni w gęstej materii i poruszanie się w niej spowalnia Wasze ruchy …” – młody człowiek;
„… samo patrzenie, na Was już mnie bardzo relaksuje. Czy mogę dołączyć do grupy ...” – starszy Pan;
„… czy to jest klub elitarny, czy otwarty …” – pytały Panie;
Duże wrażenie robiły także ćwiczenia w parach oraz zestawy Qigong. Przy następnym pokazie, spróbujemy wystąpić w większym składzie.
INDEKS
  

SPOTKANIE - PODSTAWY TEORETYCZNE TAI CHI

 
  To było - 16 kwietnia 2007 - m.syk  
 
Spotkanie odbyło się 16 kwietnia. Tradycyjnie miejscem zbiórki była Naleśnikarnia "ZADORA" na Starym Mieście. Na spotkaniu był kontynuowany temat  "Cykl Pięciu Przemian" w odniesieniu do naszych cykli życiowych oraz dobowych. Wróciliśmy też do Symbolu Yin-Yang, aby opisać cechy osobowe przykładowych kobiet i mężczyzn. Na deser obejrzeliśmy film "Niebieskooki Mnich Shaolin". 
INDEKS
  

BYLIŚMY W DZIENNIKU

 
  To było - 13 kwietnia 2007 - m.syk  
 


Ot, taki balecik - opisują sceptycy. Zadanie dla ścisłego umysłu i osób z idealnym wyczuciem przestrzeni - kiwają głowami adepci. Idealny sposób na uporządkowanie człowieka i świata - oceniają entuzjaści. Wszyscy mówią o tym samym. O Tai Chi Chuan Yang. Tak zaczynał się artykuł Agnieszki Dybek w Dzienniku Wschodnim - MAGAZYN, str. 9 dział ORIENT. Pani Agnieszka we wtorek dziesiątego kwietnia ćwiczyła razem z grupą początkującą. Do artykułu dołączone były ciekawe zdjęcia, zrobione podczas treningu.
Zobacz cały artykuł  skocz
INDEKS

 

 

 

kontakt tel.: 668 220 400, e-mail: szkola@taichi.lublin.pl